inner image

Τρέχω στην πόλη μου για την Μέριμνα της καρδιάς μου

Με μεγάλη επιτυχία και ανταπόκριση ξεκίνησε η εκδήλωση <<Τρέχω στην πόλη μου για την Μέριμνα της καρδιάς μου>> που υλοποιεί ο Δήμος Ηρακλείου μέσω του Δημοτικού Αθλητικού Οργανισμού και ο Σύνδεσμος Υποστήριξης Καρδιολογικής Κλινικής Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου <<Μέριμνα>>.

Ένα τετραήμερο πλούσιο σε εκδηλώσεις,οι οποίες θα κορυφωθούν την ερχόμενη Κυριακή με την διεξαγωγή του 3ου Ηράκλειου Δρόμου, όπου όλοι οι Ηρακλειώτες μπορούν να πάρουν μέρος εντός των τειχών της πόλης.

Σε αυτές τις εκδηλώσεις θα πραγματοποιείται δωρεάν έλεγχος καρδιολογικών δεικτών και συμβουλευτική για την καρδιά ενώ παράλληλα θα γίνονται αθλητικές εκδηλώσεις ομαδικών και ατομικών αθλημάτων για τα μικρά παιδιά. Ο Πρόεδρος του Δ.Α.Ο.Η. κ. Γιάννης Δροσίτης εκφράζει την πεποίθηση <<οι εκδηλώσεις αυτές να προσελκύσουν το ενδιαφέρον του κόσμου καθώς συμβάλλουν στην ενημέρωση του πολίτη για τις παθήσεις της καρδιάς και παράλληλα προτρέπει το κόσμο να γνωρίσει καλύτερα την πόλη του Ηρακλείου συμμετέχοντας στον αγώνα δρόμου που χρόνο με το χρόνο φιλοδοξούμε να γίνεται πιο μαζικός>>.

Η διοργάνωση αυτή αποτελεί για την πόλη του Ηρακλείου ένα θεσμό με ιδιαίτερη σημασία, ένα μήνυμα ζωής και αφύπνισης για όλους μας, μια διαδρομή πάνω στα τείχη και στο κέντρο της πόλης με στόχο την υγεία και την μέριμνα της καρδιάς. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν η προσέλευση ατόμων μικρής και μεγάλης ηλικίας, οι οποίοι φάνηκαν ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι από το περιέχομενο της εκδήλωσης και τα πολλαπλές δραστηριότητες που αναπτύχθηκαν στην Πλατεία Ελευθερίας.

 Την Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009 θα γίνει η διεξαγωγή του <<Ηράκλειου Δρόμου>>, όπου τόσο ο αγώνας δρόμου-ποδηλασία όσο και η πεζοπορία θα έχουν αφετηρία και τερματισμό την Πλατεία Ελευθερίας. Την ίδια μέρα, η ομάδα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ θα βρίσκεται στην αφετηρία του αγώνα καθώς η Διοίκηση και οι παίκτες της ομάδας θα μοιράσουν εισιτήρια για τον αγώνα Εργοτέλης – Άρης στις 17 Οκτωβρίου  στηρίζωντας έμπρακτα τέτοιου είδους διοργανώσεις συμβάλλοντας σημαντικά  στην καμπάνια ενημέρωσης σε θέματα που αφορούν την υγεία και την σημασία του ελέγχου της καρδιάς.

Στόχος της εκδήλωσης είναι όσο τον δυνατόν μεγαλύτερη προσεύλεση και συμμετοχή σε αυτές τις εκδηλώσεις προκειμένου να ενημερωθούν οι Ηρακλειώτες για το  πόσο σημαντικό και ουσιατικό ρόλο παίζουν η κίνηση και η άθληση στην καλή υγεία.

Από τις εκδηλώσεις στην Πλατεία Ελευθερίας

Από τις εκδηλώσεις στην Πλατεία Ελευθερίας

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE