inner image

Eπιστολή του Δημάρχου Ηρακλείου προς τον Δήμαρχο Μόρφου για τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας για την κατεχόμενη πόλη τους

Eπιστολή του Δημάρχου Ηρακλείου κ.Γιάννη Κουράκη προς τον Δήμαρχο Μόρφου με τις ευχές του για την επιτυχία των εκδηλώσεων που πραγματοποιούν ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατεχόμενη πόλη τους καθώς και την συμπαράστασή του στον δίκαιο αγώνα τους:

 

Κύριε Δήμαρχε,

Με ιδιαίτερη χαρά έλαβα την πρόσκλησή σας για τη συμμετοχή μου στις εκδηλώσεις που διοργανώνει ο Δήμος σας 10-13 Οκτωβρίου και είναι αφιερωμένες στην κατεχόμενη πόλη σας και την ευρύτερη περιοχή της Μόρφου.

Παρά την ειλικρινή μου επιθυμία & διάθεση να συμμετάσχω στις αντικατοχικές εκδηλώσεις, λόγοι αντικειμενικοί και κυρίως ανειλημμένες υποχρεώσεις δεν μου το επιτρέπουν.

Θέλω όμως, κύριε Δήμαρχε, να ενώσω τη φωνή και τις δυνάμεις μου μαζί με  τον Ηρακλειώτικο λαό που εκπροσωπώ, στη μεγάλη προσπάθεια και τον αγώνα που διεξάγετε.

Η αποκατάσταση των ανθρώπινων δικαιωμάτων που έχουν βίαια καταπατηθεί στη μαρτυρική και ταλαιπωρημένη Κύπρο και ασφαλώς και στη δική σας περιοχή, πρέπει επιτελούς να γίνει πράξη, με την ουσιαστική και αποτελεσματική παρέμβαση των Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οργάνων.

Ισχυρά όπλα στον αγώνα σας αυτό είναι το δίκιο, η πίστη, η αποφασιστικότητα και η εγρήγορση.

Κύριε Δήμαρχε,

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στις εκδηλώσεις σας " ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΜΗΣ ΜΟΡΦΟΥ" και ελπίζω να είναι η αφετηρία της τελικής δικαίωσης του αγώνας σας για μια ελεύθερη Κύπρο και επιστροφή στη γη σας.

 

Με εκτίμηση

Γιάννης Κουράκης

Δήμαρχος Ηρακλείου

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE