inner image

Πανευρωπαϊκή Διάκριση για τον Δήμο σε Διαγωνισμό Φωτογραφίας

ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥ

ΠΑΙΔΕΙΑΣ – ΝΕΟΛΑΙΑΣ –- ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ 

Ηράκλειο, Δευτέρα 04 / 07 / 2011

 

Δ Ε Λ Τ Ι Ο  Τ Υ Π Ο Υ

 

ΘΕΜΑ : Πανευρωπαϊκή Διάκριση για τον Δήμο Ηρακλείου στον Διαγωνισμό Νέων Φωτογράφων

 

Με την πρώτη θέση στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Φωτογραφίας που διοργανώθηκε στα πλαίσια της 25ης επετείου του δικτύου ευρωπαϊκών πόλεων EUROCITIES βραβεύθηκε ο Δήμος Ηρακλείου και η φωτογράφος Αντιγόνη Μεταξάκη.

       Υπενθυμίζουμε ότι ο Διαγωνισμός που απευθυνόταν σε νέους φωτογράφους από όλη την Ευρώπη ηλικίας 15-25 ετών, είχε ως θέμα «τους ανθρώπους και τον τόπο», τον κοινωνικό ιστό δηλαδή της πόλης τους από μια άλλη ματιά, μακριά από τις συνηθισμένες εικόνες μάρκετινγκ, αλλά με κύρια θέματα : τον πλούτο και τη φτώχεια, τον προγραμματισμό για το μέλλον, τις διαδικασίες μετασχηματισμού, τις κατοικήσιμες γειτονιές κ.α. παρόμοια θέματα που συνδέουν τους πολίτες στην πόλη μας.

       Η νικήτρια του διαγωνισμού για την πόλη του Ηρακλείου ήταν η 25χρονη φωτογράφος Αντιγόνη Μεταξάκη, της οποίας η φωτογραφία ήδη περιλαμβάνεται στο ειδικό λεύκωμα φωτογραφιών με τίτλο «Η Πόλη Σου – Η Αντίληψη Σου», το οποίο και αποσκοπεί στο να αναδείξει πως οι νέοι αντιλαμβάνονται τις πόλεις τους σήμερα και το οποίο θα παρουσιαστεί στα πλαίσια του φετινού συνεδρίου του EUROCITIES που θα λάβει χώρα στη Γένοβα της Ιταλίας.

       Παράλληλα η φωτογράφος Αντιγόνη Μεταξάκη, εκπροσωπώντας τον Δήμο Ηρακλείου επιλέγει στους τρεις φιναλίστ της Ευρώπης που θα ταξιδέψουν στη Γένοβα της Ιταλίας για να συμμετάσχει στο συνέδριο και να παραλάβει η ίδια το βραβείο της.

Ο κος Γιαλυτάκης με την Αντιγόνη Μεταξάκη

       Ο Δήμος Ηρακλείου μέσω του Αντιδημάρχου Παιδείας & Νεολαίας κ. Νίκου Γιαλιτάκη, βράβευσε τη νέα φωτογράφο για την επιτυχία της, προσφέροντας της και δώρα με για την ιστορία της πόλης μας.

        Με την βράβευσή της από το Δήμο Ηρακλείου η φωτογράφος Αντιγόνη Μεταξάκη σε δηλώσεις της ανέφερε :

« Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη για την Πανευρωπαϊκή αυτή διάκριση που έλαβα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Δήμο Ηρακλείου για την δυνατότητα που μου δόθηκε μέσω του Διαγωνισμού για Νέους Φωτογράφους που διοργάνωσε στα πλαίσια της 25ης Επετείου του Δικτύου Ευρωπαϊκών πόλεων Eurocities. Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω τους καθηγητές μου στην ΕΦΕ Κρήτης για την συνεχή στήριξή τους. Πιστεύω ότι το ταξίδι μου στη Γένοβα, πέρα του ότι θα έχω την τιμή να εκπροσωπήσω την πόλη μου, το Δήμο Ηρακλείου, θα αποτελέσει και μια νέα πηγή έμπνευσης για μένα ώστε να συνεχίσω τη φωτογραφία που τόσο πραγματικά αγαπώ ».

Ο Αντιδήμαρχος κ. Νίκος Γιαλιτάκης σε δηλώσεις του τόνισε ότι αποτελεί μεγάλη τιμή για το Ηράκλειο, η Πανευρωπαϊκή διάκριση που έλαβε, μέσω της νέας δημότισσάς του Αντιγόνης Μεταξάκης και αφού τη συνεχάρη εγκάρδια για την επιτυχία της στο Διαγωνισμό επεσήμανε ότι η Δημοτική Αρχή Ηρακλείου και στο μέλλον θα συνεχίσει με ακόμη περισσότερες δράσεις για τη νέα γενιά που δίνουν ιδιαίτερα, ευκαιρίες έκφρασης και ανάπτυξης των αναζητήσεων και ενδιαφερόντων τους.

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE