inner image

Συγχαρητήρια επιστολή επισκέπτηριας από την Ολλανδία για την σωστή λειτουργία του Κυνοκομείου Ηρακλείου

   ΔΗΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

            ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                    

 

                                                                                                      Ηράκλειο 20-9-2012

 

 

           ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΟΛΛΑΝΔΕΖΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΟΚΟΜΕΙΟΥ  ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

       Την σωστή λειτουργία του Κυνοκομείου του Δήμου Ηρακλείου και  το έργο των υπαλλήλων εξήρε με επιστολή της στο Δήμαρχο Ηρακλείου Γιάννη Κουράκη και τον Υπουργό Αγροττικής Ανάπτυξης και Τροφίμων μια Ολλανδέζα επισκέπτρια η κ. Νέττυ Τε Κούλβε.

     Η εικόνα που μετέφερε στη χώρα της αποτελεί τη καλύτερη διαφήμιση για την Ελλάδα και μάλιστα για ένα ευαίσθητο θέμα όπως είναι η προστασία και φιλοξενία των αδέσποτων.

    «Μακάρι ,καταλήγει η επιστολή ,όλα τα κυνοκομεία στην Ελλάδα και παντού, να φτάσουν αυτό το επίπεδο Σεβασμού, οργάνωσης, σωστών επιλογών Ανθρώπων, για να προαχθεί η Ανθρωπινή Υπόσταση μας».

 

    ΟΛΗ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ

 

ΠΡΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ κ. Κουράκη Γ.

ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ κ. Μπολάκη Α.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ & ΤΡΟΦΙΜΩΝ

Μ.Μ.Ε

ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

 

Κύριοι,

Θα ήθελα να σας μεταφέρω την εκπληκτική μου εμπειρία στο Ηράκλειο Κρήτης σε σχέση με την επίσκεψη μου στο τοπικό ΚΥΝΟΚΟΜΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ.

Μετά από μία μεγάλη διαδρομή δύσκολου δρόμου έφτασα στο χώρο που έχει διαμορφωθεί από το Δήμο Ηρακλείου ως ενδιαίτημα για σκυλιά αδέσποτα που περισυλλέγονται από την περιοχή του .

Η αρχική εικόνα ,''ήταν εικόνα οργάνωσης και καθαριότητας.

Όμως αυτό που μου έκανε εντύπωση και έχω επισκεφθεί αρκετούς αντίστοιχους χώρους σε εσωτερικό και εξωτερικό της χώρας μου ,ήταν η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ που φαινόταν έκδηλη στο χώρο .από τους αρμόδιους γι αυτό υπαλλήλους.

Γνώρισα τον Φώτη Φωτάκη και τον Κωστή Βιολάκη .Έμεινα έκπληκτη από την τάξη, την οργάνωση ,την αγάπη αλλά και σεβασμό για την δουλειά τους. Για τα ζώα και την περίθαλψη τους.

Με υπερηφάνεια και όχι άδικα μου έδειξαν τους χώρους του κυνοκομείου, το αποτέλεσμα του κόπους τους και της εργασίας τους δηλαδή, προκειμένου να υιοθετήσω ένα σκυλάκι εγώ και η οικογένεια μου με σεβασμό και αγάπη από έναν χώρο εγκατάλειψης της ζωής .

Μου έκανε την καλύτερη εντύπωση η αφοσίωση αυτών των δυο παιδιών για το έργο και το λειτούργημα που επιτελούν γιατί σαν τέτοιο ""βλέπουν" αυτό που κάνουν.

Αυτό είναι και το μυστικό της Επιτυχίας τους τελικώς, αλλά βεβαίως και η σωστή επιλογή των ανθρώπων αυτών .από τους επιτελείς τους.

Θέλω να εκφράσω το Θαυμασμό μου για το έργο στο ΚΥΝΟΚΟΜΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ .που έχει να κάνει ναι μεν με τις υποδομές αλλά προπάντων ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΓΟΓΗ ΤΟΥ ΕΜΨΥΧΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΤΟΥ που είναι ο Φώτης και ο Κωστής που παρά την απεργία ήρθαν για μια ώρα. προκειμένου να σωθεί μια ακόμη ζωή που γι αυτούς είναι τόσο πολύτιμη όπως προστάζει η Ηθική και ο Πολιτισμός μας.

Μακάρι όλα τα κυνοκομεία στην Ελλάδα και παντού, να φτάσουν αυτό το επίπεδο Σεβασμού, οργάνωσης, σωστών επιλογών Ανθρώπων, για να προαχθεί η Ανθρωπινή Υπόσταση μας.

 

Mε εκτίμηση

 Νέττυ Τε Κούλβε (Eikenbaan 34 -6903 bk Zenenaar )ΟΛΛΑΝΔΙΑ -0031316343090

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE