inner image

Σημαντικές διακρίσεις για τη Γ.Ε.Η. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών - Γυναικών

Ηράκλειο 21 Μαρτίου 2017

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με δυο μετάλλια και άλλες σημαντικές διακρίσεις επέστρεψε η αποστολή της Γ.Ε.Η. από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στις 17-19 Μαρτίου στη Φλώρινα.

Την Παρασκευή στα ατομικά αγωνίσματα ο Μάριος Γιακουμάτος, μετά από μια σειρά νικηφόρων αγώνων, προκρίθηκε στον τελικό, όπου ένας πόντος του στέρησε
το Κύπελλο αφού ηττήθηκε με σκορ 15-14 από τον Καλομοίρη της Α.Ε.Κ Ο αθλητής της Γ.Ε.Η. τελικά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο σπουδαίος αθλητής είναι. Στην ίδια κατηγορία η Γιούλη Παρασύρη και Μάρκος Χρυσοφάκης τερμάτισαν 17η και 27ος αντίστοιχα.

Σημαντικές διακρίσεις για τη Γ.Ε.Η

Τη δεύτερη μέρα στα ομαδικά αγωνίσματα, η ομάδα Σπάθης των αγοριών της Γ.Ε.Η. , με τους Μάριο Γιακουμάτο, Μάρκο Χρυσοφάκη και Παναγιώτη Φλούρη, μετά από μια σειρά συναρπαστικών αγώνων βρέθηκε στον μικρό τελικό. Εκεί κατάφερε να επιβληθεί της ομάδας της ΑΡΚΤΕΙΑΣ και τελικά να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.
Η ομάδα Σπάθης των κοριτσιών με τις Γιούλη Παρασύρη, Βιβή Ασαριωτάκη και Εύα Στεφανουδάκη τερμάτισε στην 8η θέση αφού ηττήθηκε στον αγώνα για την είσοδο της στην τελική τετράδα από τη μετέπειτα πρωταθλήτρια ομάδα της Α.Ε.Κ.

“Το Δ.Σ. της Γ.Ε.Η. συγχαίρει όλους τους αθλητές για τη εξαιρετική παρουσία τουςστο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ήταν η  επιτυχημένη κατάληξη μιας σκληρής προσπάθειας η οποία γίνεται εδώ και κάποια χρόνια στη Γ.Ε.Η. Ευχαριστούμε όλα
τα παιδιά για την επιμονή και την προσήλωσή τους στις προπονήσεις αλλά και όλους όσους συνέβαλαν στην προσπάθεια αυτή. Επίσης, ευχαριστούμε τους γονείς που μας εμπιστεύτηκαν τα παιδιά τους και βρίσκονται κοντά στο σύλλογο όποτε
τους χρειαστεί. Οι επιτυχίες των αθλητών μας, μας κάνει να θέλουμε να εργαστούμε με περισσότερο ζήλο για την επίτευξη υψηλότερων στόχων.

Τέλος, ενημερώνουμε όσους επιθυμούν να γνωρίσουν από κοντά το συναρπαστικό άθλημα της Ξιφασκίας μπορεί να μας επισκεφτεί στο Παγκρήτιο Στάδιο-θύρα 6 τηλ. τηλ.6940695393”