inner image

14/05/2007, Συνέντευξη για τις εκδηλώσεις με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τον θάνατο του Νίκου Καζαντζάκη

Ηράκλειο Δευτέρα 14/5/2007

 

Συνέντευξη για τις εκδηλώσεις με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τον θάνατο του Νίκου Καζαντζάκη


Ο Νίκος Καζαντζάκης υπήρξε πνευματική μορφή με παγκόσμια αναγνώριση.

Γεννήθηκε στην πόλη μας, και ταξίδεψε σχεδόν σε όλο τον κόσμο παραμένοντας πάντοτε Κρητικός, όπως δήλωνε με καμάρι σε κάθε ευκαιρία.

Το έργο του υπήρξε αποτέλεσμα αγώνα και μόχθου μιας ζωής.

Έγραψε ποίηση, θέατρο, ταξιδιωτικές εντυπώσεις, μυθιστορήματα και μετέφρασε πολλά έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.

«Δεν είναι η τέχνη υποταγή και νόμος μον΄ δαίμονας που σπάζει τα καλούπια» γράφει στο ποίημα του για τον Γκρέκο.

Οι στίχοι αυτοί δείχνουν την αντίληψη του για την τέχνη, που υπηρέτησε με αφοσίωση ολόκληρη την ζωή του.

Εργάστηκε σκληρά, γνώρισε σε βάθος όλες τις φιλοσοφικές και λογοτεχνικές δημιουργίες, αφομοιώνοντας όλα τα γόνιμα στοιχεία τους και συνέθεσε την προσωπική του αντίληψη για τον άνθρωπο και τον κόσμο.


Ο Νίκος Καζαντζάκης είναι από τους ελάχιστους Νεοέλληνες Δημιουργούς που το έργο του μεταφράστηκε και διαβάζεται σ΄ όλο τον κόσμο.


Η δύναμη του λόγου του, ο αγώνας του να κερδίσει την πνευματική του ελευθερία αποτελούν εξαίρετο παράδειγμα για όλους και ιδιαίτερα για τους νέους.


«Να αγαπάς την ευθύνη.
Να λες: εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω την γή.
Αν δεν σωθεί, εγώ φταίω»

Έτσι εκφράζει συμπυκνωμένα στην «Ασκητική» του το ανθρώπινο χρέος που ο ίδιος με τον καλύτερο τρόπο υπηρέτησε.

Ως Δημοτική Αρχή έχουμε απόλυτη επίγνωση του χρέους μας προς τον μεγάλο Ηρακλειώτη δημιουργό και στόχος μας είναι να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο η μελέτη, η ανάδειξη και η διάδοση του έργου του, που παραμένει ζωντανό, και επίκαιρο 50 μετά το θάνατο του.

Ο Δήμος Ηρακλείου συνεργάζεται με όλους τους φορείς και ενισχύει κάθε πρωτοβουλία που στοχεύει στην ανάδειξη και προβολή της ζωής και του έργου του Νίκου Καζαντζάκη.

Φέτος με αφορμή την συμπλήρωση 50 χρόνων από το θάνατο του, ο Δήμος Ηρακλείου οργανώνει ποικίλες πολιτιστικές εκδηλώσεις και ολόκληρο το καλοκαιρινό πρόγραμμα «Ηράκλειο - Καλοκαίρι 2007» είναι αφιερωμένο στην μνήμη του.

Υπάρχει και ιδιαίτερος κύκλος εκδηλώσεων που φέρει τον γενικό τίτλο «ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΛΙΑΣ ΠΟΛΗΣ - ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 50ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ» και θα πραγματοποιηθεί από τις 20 Αυγούστου έως και τις 5 Σεπτεμβρίου στα Δημοτικά Κηποθέατρα στους πεζόδρομους και τις πλατείες, στο κέντρο της πόλης, καθώς και στους νέους χώρους των Ενετικών Τειχών.

Περιλαμβάνει έκθεση φωτογραφιών, κειμένων και ντοκουμέντων από την ζωή και το έργο του Νίκου Καζαντζάκη στην Βασιλική του Αγίου Μάρκου από την 1 Αυγούστου έως και τις 31 Οκτωβρίου, καθώς και εκδηλώσεις θεάτρου μουσικής , χορού και κινηματογράφου.


Καλούμε όλους τους πολίτες να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις αυτές, που θα έχουν ελεύθερη είσοδο.

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE