inner image

04/04/2007, Δηλωση του Δημάρχου Ηρακλείου κ. Γιάννη Κουράκη για την εκλογή του στην θέση του προέδρου της ΤΕΔΚ Ν. Ηρακλείου

Ηράκλειο, 04-04-2007

Δ Η Λ Ω Σ Η
ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ κ. ΓΙΑΝΝΗ ΚΟΥΡΑΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΤΕΔΚ Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ


Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τους συναδέλφους μου, που με τίμησαν με την ψήφο τους και με ανέδειξαν για δεύτερη συνεχή φορά, στην Προεδρία της ΤΕΔΚ Ηρακλείου.

Αποτελεί για μένα ιδιαίτερη ευθύνη και τιμή.

Θέλω επίσης να συγχαρώ θερμά όλα τα μέλη του Προεδρείου, της Εκτελεστικής Επιτροπής και του Διοικητικού Συμβουλίου, για την εκλογή τους και να ευχηθώ υγεία και δύναμη για ν’ ανταποκριθούν αποτελεσματικά στις ευθύνες και τα καθήκοντα τους.

Είμαι πεπεισμένος, ότι την τετραετία που διανύουμε ο ρόλος της ΤΕΔΚ αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία, λόγω του Δ΄ Κ.Π.Σ. και των σημαντικών θεμάτων της Αυτοδιοίκησης που η λύση τους δεν έχει ακόμα δρομολογηθεί.

Σταθερή επιδίωξη μας παραμένει η καθιέρωση μιας εφαρμοσμένης πολιτικής για την Τοπική Αυτοδιοίκηση, που θα δίδει λύσεις στα πολλά και σημαντικά προβλήματα που απασχολούν τους Ο.Τ.Α..

Σ’ αυτές τις λύσεις περιλαμβάνεται η διεκδίκηση της θεσμοθέτησης ενός νέου πλαισίου στα οικονομικά, η απόδοση των παρακρατηθέντων πόρων της Αυτοδιοίκησης, κ.α..

Θέλω να διαβεβαιώσω όλους τους Συναδέλφους Δημάρχους και τα Δημοτικά Συμβούλια, ότι θα συνεχίσουμε την προσπάθεια χωρίς υποχωρήσεις και συμβιβασμούς, με συλλογικότητα και ευθύνη για να κάνουμε πράξη την Αποκεντρωμένη, Αυτόνομη και Οικονομικά Αυτοδύναμη Αυτοδιοίκηση.

Είμαι βέβαιος ότι με την στήριξη και την ενεργό συμμετοχή όλων, θα καταστήσουμε τον παρεμβατικό μας λόγο ακόμα πιο ισχυρό και το ρόλο μας στις εξελίξεις που μας αφορούν, αδιαπραγμάτευτο.

Γιατί πιστεύουμε ότι η Αυτοδιοίκηση είναι πλέον έτοιμη, λειτουργικά και οργανωτικά, να συνδιαμορφώνει και να κατοχυρώνει με επάρκεια το δικό της μερίδιο στις κοινέ προσπάθειες διεύρυνσης και βελτίωσης των Τοπικών Δημοσίων Αγαθών.

Απαραίτητη προϋπόθεση γι’ αυτό, είναι μια ΤΕΔΚ πρωτοπόρα στο Ελληνικό και Ευρωπαϊκό Αυτοδιοικητικό Κίνημα.

Ένα Συλλογικό Όργανο που θα συμβάλει καθοριστικά στην ανάπτυξη του τόπου μας.

Σας ευχαριστώ.

Πολιτική Χρήσης Cookies

Το site heraklion.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. Πολιτική Χρήσης Cookies

CLOSE